Kafes Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları,  Avustralya’ya özgü renkli bir papağan türüdür. Tüyleri parlak sarı ve yeşildir, yanaklarında ve kanatlarında siyah tarak şeklinde tüyler mevcut olup, tüyleri ince ve koyu mavidir. Küçük boyutlu bir papağan türü olup boyları kafalarından kuyruğa kadar 18-20 cm arasındadır. 30gr – 40 gr ağırlığa sahiptirler.

Biz onları Muhabbet Kuşu olarak bilsek de isimleri Aborjin dilinde “Betcherrygah” diye adlandırılmaktadır. Betcherrygah kelime anlamı olarak “iyi yemek” anlamına gelmektedir. Burada iyi yemekten kasıt bu kuşların iyi beslendiğinden gelmektedir. Çünkü bu kuşlar iyi beslendikleri için daima bol yağış alarak bol yiyecek bulunan topraklara göç etmektedirler.

Muhabbet kuşlarının bilimsel adı melodik papağan anlamına gelen Melopsittacus undulatus’dır

Muhabbet kuşları 1850’lerden beri evcilleştirilmiş durumda olup şu anda dünyanın en yaygın bilinen evcil kuşlarından biridir. Bu kuşlar mütevazi olup insan konuşmalarını ve farklı sesleri taklit edebilme yeteneğine sahiptirler. Doğada sadece sarı ve yeşil renklerde bulunan muhabbet kuşları günümüzde mavi, gri, beyaz, sarı gibi bir çok desen ve renkte yetiştirilmektedir.

Genetik olarak muhabbet kuşlarına en yakın akrabaları Yer Papağanı (Pezoporus wallicus) ve Gece Papağanıdır (Geopsittacus occidentalis) ‘dir.

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap