Hastalıklar

Kandidiaz (Candidiasis) Hastalığı

Bu hastalık aynı zamanda monilyazis (Monoliasis) adıyla anıldığı gibi dilimizde daha çok pamukçuk hastalığı olarak bilinir. Candidia mantarı, genellikle nemli ortamlarda özellikle de mukoza (Ağız ve kursaktaki sıvı) sıvısının olduğu ortamlarda çoğalmasıyla oluşur. Kuşlarda, öncelikle ağız olmak üzere solunum yolu, bağırsak ve üreme sistemi gibi bölgeler üzerinde etkili olmaktadır.  Bu hastalığın gözlenebilir semptomları arasında:

  • Hareketlerde durağanlık,
  • Kusma ve kusmaya bağlı olarak gaga ve ağız çevresinde berrak görünümlü sümüğümsü sıvı ve bu sıvıdan kaynaklı keskin bir koku (bozulmuş süt kokusunu andırır),
  • Ağız içinde beyaz renkli yaralar,
  • Keskin kokulu ishal şeklinde sıralanabilir.

Bu hastalıktan hafif şekilde etkilenen kuşlarda, mantar henüz bağırsaklara kadar ulaşmadığından ishal görülmez. Fakat hastalık ilerlemiş safhasında, mantar vücuda hızlı ve ölümcül şekilde yayılır.  Bu hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde antifungal yani mantarların üremesine engel olan ilaçların kullanılması gerekmektedir. Nistatin etken maddeli ilaçlar yada Medronidazol etken maddeli antibiyotikler bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Not: Bazı araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda bu hastalığın bulaşıcı olmadığı, genellikle candidia mantarını taşıyan kuşu etkilediği ve bu hastalıktan kurtulan bir kuşun tekrar bu hastalığa yakalanmadığı belirtilmiştir.

 

Yorum Yap