Hastalıklar

Bacak ve Ayak Kırılmaları

Kuşların iskeletleri, oldukça hafif ve ince olmakla beraber kırılgan yapıdadır ve kolaylıkla kırılabilir. Hızlı, etkili ve basit bir müdahale ile eski sağlıklarına kavuşabilirler. Bununla birlikte, şüphe halinde bir veteriner hakim tarafından kuşun kontrol edilmesi çok daha akıllıca olur; çünkü yanlış bir müdahale kalıcı olarak sakat kalmış bir kuşa hatta uzuvun kaybolmasına neden olabilir.

Belirli nedenlerden dolayı bacak kırılmaları, kanat kırılmalarından daha kolay olabilmektedir. Eklemlerde yaşanan bir kopma durumunun iyileştirilmesi neredeyse imkansızdır ve böyle bir durumda kopmanın yaşandığı yerde anında sertleşme hissedilecektir.

Herhangi bir kırılma durumunda, kırımın yaşandığı uzva küçük ahşap parçalar (atel, splint, sabitleyici vs.) tutturularak sabitlenir. sabitleme işleminde ahşap parçalar bant yada kumaş parçaları kullanılarak yapılabilir. Bu süreçte kuşa kalsiyum içeri fazla olan besinler verilirse iyileşme süreci daha erken olacaktır. Her şeyden önce veteriner hekime başvurmak en doğru tercih olacaktır.

Yazar hakkında

Cüneyt AKTAŞ

Yorum Yap